Прибутки японського автовиробника в США виражаються в більшій ієні, але компанія втратила частину грошей на своїй стратегії хеджування
Головний фінансовий директор Nissan Стівен Ма заявив, що очікує, що ієна відновить позиції.
Для фінансового директора Nissan Motor Co. Стівена Ма слабка ієна була одночасно благом і прокляттям.
Японський автовиробник, який керує чотирма заводами в США та генерує понад 50% свого світового доходу в Північній Америці, в останні квартали отримав вигоду від подорожчання долара відносно основних валют у всьому світі, включаючи ієну. Це допомагає Nissan, коли він конвертує ці долари назад у ієни та повертає їх на батьківщину. Але ця перевага також призвела до зростання витрат на робочу силу та виробництва в США та спричинила валютне хеджування, покликане пом’якшити нестабільність валютних курсів і призвести до збитків.
«Поточна слабкість ієни дала нам короткострокові переваги, і це добре», — сказав пан Ма. Але падіння ієни також «дуже ускладнює нашу роботу з точки зору нашого промислового сліду», додав пан Ма, сказавши, що компанії доведеться переглянути, де розташовані її заводи, і потенційно перенести виробництво до Японії, якщо слабкість у ієна повинна була продовжуватися.
Дисбаланс між двома валютами, який частково спричинений різною монетарною політикою, ускладнює довгострокові плани компанії. Пан Ма сказав, що він працює над погашенням боргу та підвищенням прибутковості автовиробника, водночас вирішуючи такі проблеми, як нестабільність валюти, дефіцит напівпровідників і ціноутворення. Nissan, який спостерігає сильний попит на свої транспортні засоби, вважає, що може підтримувати вищі ціни. «У нас є певна постійність у плані ціноутворення», — сказав пан Ма.
Протягом шестимісячного періоду, що закінчився 30 вересня, компанія отримала 134,3 мільярда ієн, що еквівалентно приблизно 980 мільйонам доларів США, завдяки підвищенню курсу долара, яке було частково компенсовано падінням інших валют, включаючи китайський юань, проти єни. Тим не менш, іноземна валюта додала 93,9 мільярда ієн, або 690 мільйонів доларів, до операційного прибутку Nissan протягом останнього звітного періоду. Цього року японська валюта досягла мінімуму за три десятиліття щодо долара і залишається значно слабшою, ніж була рік тому, коли один долар США купувався за 113 ієн, порівняно зі 150 ієнами наприкінці жовтня та 137 ієнами у вівторок.
При ціні 150 ієн за долар «виробництво в Японії насправді виглядає дешевше, ніж виробництво в США, тоді як у минулому виробництво в Японії було дорожчим, ніж виробництво в США», — сказав пан Ма. Це важливо не лише для Nissan, але й для його постачальників, які, як правило, розміщують виробничі потужності поблизу своїх клієнтів.
У той час як Федеральна резервна система агресивно підвищила свою базову ставку по федеральних фондах до діапазону від 3,75% до 4% і, як очікується, підвищить її наступного тижня, Банк Японії зберіг свою ключову короткострокову ставку на негативній території, що змусив інвесторів перекласти гроші в американські активи, у свою чергу підвищивши курс американської валюти.
«Сподіваюся, що економіка США швидко відновиться, і тоді для конкурентів у світовій валюті буде краще стабілізуватися», — сказав пан Ма, додавши, що він очікує, що ієна відновить позиції.
Nissan після усунення колишнього голови Карлоса Гона у 2018 році оновив свою команду керівництва, зокрема, призначивши пана Ма — ветерана компанії — на посаду фінансового директора. Потім компанія переглянула свою стратегію та відійшла від попереднього зосередження на обсягах, закритих заводах і скороченні персоналу, і працювала над підвищенням операційного прибутку, який має досягти 4% цього фінансового року та 5% наступного року.
- Приблизно в той час Nissan почав хеджувати свою залежність від долара США та інших валют, що стало новинкою після приблизно двох десятиліть, коли пан Гон очолював компанію, а Nissan не хеджував валютні ризики, за словами пана Ма.
«Ми розпочали невелике систематичне хеджування», — сказав пан Ма. Але оскільки ієна ослабла, валютне хеджування, яке мало допомогти фінансам компанії, насправді завдало їй шкоди, оскільки Nissan частково зафіксував обмінний курс від 120 до 130 ієн за долар. «З тих пір, як ми почали хеджувати, валюти рухалися як божевільні», — сказав пан Ма.
За словами пана Ма, компанія продовжує хеджувати певну частину своєї схильності до валютних ризиків, а також дорогоцінних металів і сировини. Збільшення витрат на сировину вплинуло на фінанси компанії з позитивним ефектом слабкої ієни, з’їденого зростанням витрат. «Чиста мережа, це величезний негатив», — сказав пан Ма.
«З тих пір, як ми почали хеджувати, валюти рухалися як божевільні».
— Головний фінансовий директор Nissan Стівен Ма