Великий дефіцит автомобільних чіпів погано позначається на автомобільній промисловості, але лише тимчасово. Справжні невдахи — це споживачі, яким потрібні колеса, щоб повернутися до роботи.
Минулого тижня General Motors заявила, що припинить або зменшить виробництво на трьох заводах, які раніше не постраждали від глобального недопостачання напівпровідників. Більшість великих автовиробників зараз скоротили випуск. Автомікросхеми недоступні через скорочення замовлень, здійснених на початку пандемії, та дуже високий попит з боку інших галузей.
Нижче виробництво знижує результати автовиробників, оскільки вони замовляють поставки після доставки товарних запасів дилерам. У лютому GM та Ford прогнозували, що негативний вплив на їхній операційний прибуток 2021 року складе мільярди доларів. Дефіцит напівпровідників з тих пір погіршився, тому передбачуваний вплив може бути ще більшим, коли компанії повідомлять результати першого кварталу цього місяця.
- Проте інвестори здаються байдужими до проблеми. Це не так божевільно, як здається, принаймні поки що.
Наразі вузькі місця залишаються тимчасовими. Кілька місяців тому виробники автомобілів сподівались, що вони компенсують втрачене виробництво у другій половині року. Це може виглядати зараз занадто оптимістично. Проте, поки проблема не має ознак розтягування на невизначений час, виробники повинні мати змогу повернути більшу частину втраченого прибутку — і, безумовно, їх потенціалу, що приносить прибуток — протягом 12 чи 18 місяців. Якщо інвестори можуть «пробачити» глобальну пандемію, вони навряд чи погодяться на затримку прибутку, тоді як виробники напівпровідників збільшують свою потужність, навіть якщо це займе певний час
Інша причина, чому інвестори можуть дозволити собі залишатися спокійною щодо дефіциту чіпів, полягає в тому, що виробники компенсують збитки: ті машини, які вони поставляють цього року, можуть мати надзвичайно високу націнку.
Виробники автомобілів роблять все можливе, щоб визначити пріоритетніші моделі, що приносять прибуток. Це може допомогти пояснити нюанси останніх виробничих змін GM, які передбачають перезапуск простоюючого заводу в Міссурі, який виробляє пікапи середнього розміру, а також зменшує випуск середнього спортивного автомобіля Chevrolet та двох моделей Cadillac.
Тим часом ціни на транспортні засоби зростають, особливо на пасивному ринку — наслідок швидкого скорочення товарних запасів, оскільки сильні продажі стираються проти обмеженого виробництва. У березні середній вживаний автомобіль коштував на 13% дорожче, ніж роком раніше, за даними постачальника даних Едмундса, що є найвищим рівнем інфляції з принаймні 2017 року.
Найбільшими переможцями є торговці вживаними автомобілями, але виробники автомобілів теж виграють. Пасивні ціни підтримують нові ціни, вигоду від яких вони ділять з дилерами через угоди про відмову та зменшення стимулів для придбання. Їх лізингові операції також виграють від високих цін вживаних автомобілів.
- З іншого боку цієї торгівлі сидить кожен, кому потрібна машина через нову роботу або термін оренди. Ця весна формується як найгірший сезон покупки за довгий час.
Для інвесторів один ризик полягає в тому, що деякі компанії справляються з нестачею краще, ніж інші, що призводить до сюрпризів у наступні кілька квартальних результатів. GM має кращий останній запис управління зривами, ніж Ford. Єдиним великим виробником автомобілів на масовому ринку, який не повідомляв про проблеми з чіпами, є Toyota, але це може змінитися. Запаси транспортних засобів у США дуже низькі.
Для автомобільного сектору дефіцит мікросхем повинен був би значно погіршитися, щоб перемогти довгостроковий вплив на прибуток від надійного економічного відновлення або переходу на електромобілі. Цього року позитивні настрої щодо цих двох тенденцій підштовхували автомобільні акції. Настрій може легко змінитися, але водії сектору, ймовірно, залишаться незмінними.
Stephen Wilmot, WallStreetJournal